Programming Schedule

  • Monday - Friday Programming

    6:30-7:00 AM - Focus on the Family (Mon.-Fri.)

    7:00-7:26 AM - Thru the Bible - Dr. Vernon McGee (Mon.-Fri.)

    7:45-8:00 AM - Enjoying everyday life - Joyce Meyer (Mon.-Fri.)

    9:00-9:15 AM - Straight Paths - Mike Miller (Tues, Thurs)

    10:00-12:15 AM - Live DJ, Song Requests, Church and Community News-John Young (Mon.)

    10:00-1:00   AM - Live DJ, Song Requests, Church and Community News-Joyce Fowler (Tues., Weds., Thurs., Fri.)

      1:00- 1:15  PM - To God be the Glory - Rose Hayes (Thurs)

      1:15- 1:30  PM - Saved by Grace-Curtis Hayes (Thurs)

        1:30-1:34 PM - Schlafly Report (Mon.-Fri.)

        3:00-3:58 PM - Endtime Ministries - Irvin Baxter .(Mon.-Fri.)

        5:00-5:30 PM-  Lynn Oak General Baptist Church-Brother Stephen Watkins (Mon)

        5:00-5:55 PM- Heart of Worship-Miranda Wright (Weds)

       5:30-6:00 PM- Frontline Evangelism-Tom Perren (Weds)

       6:00-6:30 PM-  Lynn Oak General Baptist Church-Brother Stephen Watkins (Wed) 

       6:00-7:00 PM -2 Girls Bluegrass- Ann McAllister and Sandy Turone (Tues.)

       6:00-8:00 PM -Ron Fowler Get Together-Ron Fowler (Mon.)

       6:45-7:00 PM - Len Zee -Leonard Zaidel (Thurs)

     

  • Saturday Programming

    12:00-1:00 PM - Gaither Homecoming

     3:00-3:15 PM- Mrs G- Children's Biblical Program

     5:00-5:30 PM- Heart of Worship-Miranda Wright
     

  • Sunday Programming

    8:00-8:30 AM - Township Line-John Young

    8:30-8:45 AM - Frontline Evangelism-Tom Perren 

        8:45-9:00 AM - The Way it Ought to be - Pete Hornbuckle

        9:00-9:15 AM - Mt. Calvary Powerhouse Church - Ronnie Webb

        9:15-9:30 AM - Highway Missionary Baptist Church - Robert Randolph

        9:30-9:45 AM - Lenzee-Leonard Zaidel

    10:00-10:30 AM - Frontline Evangelism-Tom Perren

    11:00-11:45 AM- Faith Trinity Holiness Church-Brother Ryan

    12:00-12:30 PM- Faith Trinity Holiness Church-Charles Barnett

        1:00-1:30 PM -Lynn Oak General Baptist Church-Brother Stephen Watkins

        1:30-2:00 AM - Frontline Evangelism-Tom Perren

        2:00-2:30 PM- Heart of Worship-Miranda Wright

        2:30-3:00 PM- Greatest Story Ever Told-Marvin Jones

        3:00-3:15 PM - Macedonia- Missionary Baptist Church-Bro Clay

        3:30-3:45 PM- Voices of Victory-Brandon Wilburn

        5:00-5:30 PM- Faith Trinity Holiness Church-Bro Ryan

        5:30-6:00 PM- Lenzee Prophecy- Leonard Zaidel